مرجع اخبار رسمی مرجع اخبار رسمی .

مرجع اخبار رسمی

همه چیز درباره ی بی آزارترین موجود غول پیکر دریا، کوسه نهنگ ها!

کوسه

مرجع اخبار رسمی

پایگاه خبری و تحلیلی

نهنگ | Whale shark تا به درحال حاضر تصور کرده اید که اگر دریاها وجود نداشتند، آن وقت جانداران و حیوانات دریایی چه‌طور و چجوری زندگی می کردند؟ منظورم این میباشد که ابدا دنیا سوای دریاها و اقیانوس ها و ماهی ها و جانورهایشان به هیچ وجه چه‌طور بود؟ به حیث من که دنیای به طور کامل ناقصی بود! به هر حالا در همین دنیای زیرآب که فارغ از آن زندگی آدم ها ناقص است، جانورانی وجود دارند که اکوسیستم و بیولوژیک جالبی در نوع خودشان دارند . یک عدد از این جانداران، کوسه نهنگ ها هستند . این کوسه نهنگ ها دارای خط مش ی زندگی و نقشه ی زیستی جالبی میباشند و ما می خوا‌هیم روز جاری در الی گشت این جاندار آبی‌رنگ را موضوع نظارت قرار دهیم و در نهیات خوشحال می شویم اگر شما با ما تا به انتهای این مطلب هم پا باشید .

تمامی
چیز در رابطه ی بی آزارترین موجود غول پیکر دریا، کوسه نهنگ ها! مطالب
مرتبط: ذات
جسور این حیوان ها آفریقایی، شما را شوکه می کنند!
شایسته ترین
تورهای عکاسی حیوان ها در حیات وحش هند
عجیب
ترین حیواناتی که تا به اکنون در هواپیما دیده گردیده اند! کوسه نهنگ ها بر مغایر اسمشان که از دو اَبَر قدرت دریاهای آزاد تشکیل شده، خیلی نیز روحیه ی لطیف و آرامی در شرایط عادی دارند! کوسه ‌نهنگ، اسم دیگرش وال کوسه یا کوسه ی کولی کر (Whale shark) میباشد . ممکن است باورتان نشود ولی این جان داران دریایی در واقع نوع ‌ای از کوسه ها میباشند که از حیوان‌ها کوچک دریایی مثل پلانکتون ها تغذیه می ‌کنند! این ماهی ها به علت دارا بودن جثه ی بزرگشان به کوسه ‌نهنگ آوازه پیدا کرده ‌اند و هیچ کدام از صفات دیگرشان همچون کوسه و یا این که نهنگ نمیباشد . جالب میباشد بدانید که کوسه نهنگ ها یک عدد از ده‌ ها دسته کوسه ‌ای می باشند که به انسان‌ ها به هیچ عنوان هجوم نمی‌ کنند .

کوسه‌ نهنگ ها نام علمی دارا هستند که به آن رینکوندون تیپوس (Rhincodon typus) می گویند . کوسه نهنگ ها از گرانقدر ‌ترین ماهیان عالم میباشند که طول جثه ی آن‌ ها تا ۱۸ متر هم می‌ برسد . دهن این موجودات زنده قادر الجثه به صورت انتهایی می باشد . آن ها دارنده خارهای آبششی مضاعف بلندی می‌باشند و از نظر ذائقه ی غذایی نیز، پلانکتون ‌خوار می‌باشند .

دندان ‌های این ماهی ها کوتاه و کند هستند و به همین حافظه اخلاق و رفتار و خلق و خوی درندگی در آن‌ها وجود ندارد البته درباره ی نهنگ کوسه ها این را بدانید که این جاندار برعکس دیگر موجودات زنده دریایی در قد و قواره ی خودش، فاقد پلاژیکند و پلک سوم می باشند .

کوسه
نهنگ ها کوسه نهنگ ها که به آن ها کرکوسه هم می گویند، فراوان سست، تنبل و آرام هستند و همینطور سرعت شنای زیاد کندی دارا هستند و اجازه می ‌دهد که برخلاف دیگر ماهی ها، کشتی ‌ها کاملاً به آن نزدیک شوند و به همین خاطر به آن کوسه ی ‌کر هم می‌ گویند . از پاراگراف ی دیگر خصوصیت های کوسه نهنگ ها این است که آنها دندان‌ های فراوان ریزی دارند، برای آدم و دیگر موجودات زنده کاملاً بی ‌خطر می باشند و همانطور هم که بالاتر اشاره نمودیم، این موجودات زنده با این جثه ی گران قدر غذای اصلیشان، ماهی‌ های فراوان ریز و پلانکتون‌ ها میباشند و سرعت شنای آن ‌ها نیز مضاعف بسیار آهسته می‌باشد .

زیستگاه اساسی کوسه‌ نهنگ ها در آب ‌های نواحی حاره و زیرحاره است . البته لازم به ذکر می باشد که این گونه کوسه در سواحل اسکاتلند و فیلیپین به وفور وجود دارند و در این نواحی می توان تا این جاندار را به فراوانی روءیت کرد . ولی این بدان مضمون‌ نمی‌باشد که این ماهی در جاهای دیگر جهان زندگی نمی نماید بلکه، کوسه نهنگ ها در آب ‌های خلیج فارس، دریای عمان، اقیانوس‌ هند و اقیانوس اطلس و قسمتی از اقیانوس آرام هم معاش می کنند . این کوسه غذای خود را از روش فیلتر کردن آب به ‌دست می ‌آورد و معمولاً از پلانکتون ‌های جانوری تغذیه می ‌کنند .

کوسه
نهنگ ها! دلیل این که به نهنگ کوسه ها، وال کوسه نیز گفته می ‌شود این می باشد که رژیم غذایی آن‌ ها مثل وال ‌ها میباشد و از پلانکتون ‌ها تغذیه می ‌کنند . این جاندار دریایی را می ‌توان به راحتی از طرح گوناگون روی بدن‌ آن ها تشخیص اعطا کرد که ولی این الگوی خال ‌دار در افراد مختلف با یکدیگر فرق دارااست . تعداد این ماهی ها دوچندان نمی باشد و آن ها در معرض خطر میباشند به همین ادله تحت حفاظت قرار گرفته اند . این حیوانات ذیل حفاظت صندوق جهانی طبیعت هم قرار گرفته اند .

با اهمیت ترین فعالیتی که صندوق جهانی طبیعت در مسئله ی این ماهی ها مخصوصا در خلیج دونسول در فیلیپین انجام دادند، صحیح کردن یک شناسنامه ی چهره یی از کوسه نهنگ ها است . از این طرز برآورد می شود که در هر فصل چه تعداد کوسه نهنگ در این خلیج می باشند . جالب می باشد در رابطه ی این جانداران بدانید که هر کدام از این موجوات نقش و نگار منحصربه‌فرد به شخص خودشان را دارا‌هستند و با یکدیگر فرق می نمایند . این فرق در فی مابین این موجودات زنده همانند فرق اثر انگشت ها در در بین انسان ها هست . هر کدام از این جانداران با نقش و نگار مخصوص به شخص خودش به صورت مشخصی کاملا شناسایی می شود . پوست بدن این جاندار همانند یک اسمان مالامال از ستاره های درخشان می باشد .

به تازگی محققان با نرم افزار تلسکوپ فضایی هابل کارکشته می‌باشند تا موجودات ذیل آب و مخصوصا این جاندار را رصد نمایند . این نهنگ کوسه های گران قدر و به لحاظ دوست داشتنی در آب های کشور‌ایران و همانطور که گفتیم خلیج عجم هم زیست می کنند .

موجود
غول پیکر دریا کوسه ‌نهنگ ها در واقع به تیتر یکی از بزرگ‌ ترین گونه‌ های کوسه در آب‌ های خلیج عجم شناخته می شود . این دسته در معرض خطر انقراض معمولاً نسبت به محفظه دور و اطراف خویش و چه بسا صدای موتور لنج‌ ها بی ‌تفاوت میباشد و به همین استدلال محلی ها به این ماهی کولی کر می ‌گویند . اطلاعات موقعیت رفتاری کوسه ‌ها در خلیج فارس بسیار محدود هست و کمبودهای زیادی درباره ی رفتارشناسی آن ها وجود دارااست .

تا امروز نزدیک به ۳۰ مدل ی گوناگون از کوسه ‌ها در آب‌ های خلیج ‌فارس شناسایی شده که حالت ظاهری آن‌ ها نیز اغلب با یکدیگر فراوان متفاوت میباشد . در آب های خلیج فارس از کوسه ی ۷۰ تا ۸۰ سانتی تا کوسه‌ های بالغ بر اندازه ی ۴ متر معاش می‌ نمایند که کوسه ‌نهنگ یک عدد از شاخص‌ ترین این نوع ها هست . با وجود این که اتحادیه ی جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی iucn، کوسه ‌های نهنگی را در مقام ی در معرض خطر جور ‌بندی کرده می باشد اما هنوز نیز عده‌ ای از زیست‌ شناسان دریایی بر این اعتقاد هستند که وضعیت حفاظتی برای جمعیت‌ های ایزوله گردیده ی این گونه، از پاراگراف در آب های خلیج‌ عجم می ‌تواند حادتر و خطرناک خیس از این هم باشد .

تنها ضابطه حفاظتی کوسه ‌ها در آب‌ های کشور ایران جریمه ی صید غیرمجاز آن ‌ها هست که تا قبل از این رقمی در حدود ۳۰ میلیون تومان اعلام گردیده میباشد . و اما معاش کوسه نهنگ ها در خلیج دونسول فیلیپین به چه شکل می باشد؟ اکثر محلی ها این ماهی را به بزرگی یک اتوبوس و نیز وزن ۳ فیل ولی با مغز یک موش توصیف می نمایند .

کوسه
نهنگ | Whale shark در خلیج دونسول در جنوب لوزون، بهترین مقطع برای ملاقات با این آبزی بی آزار و مضاعف گران قدر که به هیچ وجه با آدم ها کاری هم ندارد، صبح ها است . بسیاری از کوسه نهنگ ها برای زمان طولانی یعنی حدود یکسری ماه در نزدیکی ساحل می مثل . حضور این موجودات در این جزیره، معاش مردمان ناحیه ی خلیج را عوض کرده هست و علت آن نیز این میباشد که یک دهه ی پیش صندوق جهانی طبیعت و مقامات محلی برنامه هایی برای اکوتوریسم نهنگ ماهی های این حیطه بنا کردن کردند .

این تغییرات به نوعی بوده هست که یکی از اهل یک محل این منطقه می گوید که: کوسه نهنگ ها زندگی هم محلی دونسول را تغییر و تحول داده اند و موجب اشتغال زایی برای آن ها شده اند . تاثیر این ماهی ها اکثر بر روی معاش صیادانی میباشد که فقط محل درآمدشان ماهیگیری بوده میباشد . از ۶ سال قبلی تا کنون ۴۰۰ عدد کوسه نهنگ در خلیج دونسول شناسایی شده اند .

البته بیایید تا به این بپردازیم که چه دلیلی سبب شده است که کوسه نهنگ ها به سمت خلیج دونسول بروند و آن جا را برای معاش و هم زیستی گزینش نمایند؟ در حوزه‌ ی لوزون و در کوه مایون، کوه آتشفشانی فعالی وجود داراست .

مرجع اخبار رسمی

پایگاه خبری و تحلیلی


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۲۶:۰۴ توسط:پایشگر موضوع: نظرات (0)